Nikon Imaging | Lietuva | Europe

12-01-2018

Nikon ambasadorius Džoelas Marklundas (Joel Marklund) fiksuoja Švedijos samių gyvenimus

Išraiškingoje portretų serijoje dėmesys sutelktas į niekieno neatstovaujamą Švedijos čiabuvių bendruomenę

Išraiškingoje portretų serijoje dėmesys sutelktas į niekieno neatstovaujamą Švedijos čiabuvių bendruomenę

Amsterdamas, Nyderlandai, 2018 m. sausio 12 d. – Nikon ambasadorius Europoje D˛oelas Marklundas baigė unikalų projektą, kurio centre yra šio fotografo šird˛iai artima tema – Švedijos samių bendruomenė. Naudodamas D5 ir NIKKOR objektyvus D˛oelas siekė per˛engti stereotipus, su kuriais, jo manymu, siejama samių bendruomenė, ir per intymių portretų seriją pristatyti jų kasdienį gyvenimą.

Samių tauta tradiciškai gyvena teritorijoje, vadinamoje Sapmi, kuri apima šiaurines Norvegijos, Švedijos, Suomijos ir Rusijos Kolos pusiasalio dalis. Nors samių tautą dalija oficialios šių keturių valstybių ribos, ji toliau egzistuoja kaip viena grupė, kurią vienija kultūriniai bei kalbiniai ryšiai ir bendra tapatybė. D˛oelas norėjo perteikti tikrąją šios tapatybės prigimtį ir į samių tautą pa˛velgti giliau, nei ji dabar suvokiama (kaip kalnuose gyvenantys elnių augintojai).

„Ne visada geriausios istorijos vyksta egzotiškiausiose ar atokiausiuose vietovėse, – pastebi Marklundas. –Norėjau papasakoti tai, kuo tikiu ir kas man tikrai rūpi. Samių istorija nėra dažnai pasakojama, o aš užaugau Bodene, netoliese samių bendruomenių gyvenamosios vietos, todėl jutau, kad turiu kalbėti šia tema.“

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Nikon D5, AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G

Norėdamas u˛fiksuoti, kaip šiandien Švedijoje gyvena samiai, D˛oelas šešias savaites lankė jų bendruomenę ir įsitraukė į dvylikos iš jos narių gyvenimą – tai buvo ˛monės nuo dainininkų ir šokėjų iki būgnų gamintojų ir studentų – buvo pasakojamos jų atskiros istorijos. Jis įgyvendino projektą naudodamas fotoaparatą D5 su objektyvais AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G, AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G ir AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II.

D˛oelo vaizduose samiai atsiskleid˛ia tiek savo aplinkoje, vilkintys tradicinius drabu˛ius, kuriuos jie vadina „gįkti“, tiek dirbantys kasdienius darbus, kai tarsi įsilieja į visuomenę. Tokį kultūrinį kontrastą galima pamatyti visoje serijoje.

Pavyzd˛iui, pirmą kartą Mariką Renhuvud D˛oelas pamatė, kai ji savo šeimai padėjo skersti elnius, o kelias dienas ją fotografavęs su˛inojo, kad ji mokosi Stokholmo Baleto akademijoje.

Tuo tarpu Maksida Marak, u˛augusi Stokholme ir vėliau persikėlusi gyventi į tradicinę samių bendruomenę, grį˛o į miestą bei tapo sėkminga dainininke, o kitos istorijos centre – Meretė Kuhmunen, studentė, siekianti gerinti LGBT teises Laplandijoje.

Visas atskiras istorijas galite perskaityti svetainėje čia.

Marklundas reziumuoja: „Šiuos ˛mones turėjau nušviesti deramai, todėl pasirinkti tinkamą įrangą buvo itin svarbu. Objektyvai AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G ir AF-S NIKKOR 70–200mm f/2.8G ED VR II puikiai tinka reporta˛ams fotografuoti, o AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G nuostabiai fotografavo prasto apšvietimo sąlygomis.

„Per šį projektą daug ko išmokau – ne tik kaip foto˛urnalistas, bet ir kaip Švedijos gyventojas. Tai, kad galėjau fotografuoti savo gimtojoje šalyje ir susipa˛inti su samių bendruomene, pakeitė mano gyvenimą. Esu labai dėkingas, kad Nikon man suteikė tokią progą.“

Nikon ambasadorių Europoje programa

Nikon ambasadorių Europoje programoje dalyvauja talentingi ir įtakingi vaizdinių menų kūrėjai, naudojantys naujausias pramonės srities technologijas ir išmanantys socialines tendencijas, kad atstovautų dabartiniam laikotarpiui. Nikon metė iššūkį D˛oelui įgyvendinti savo fotografijos svajonių projektą, kadangi šis ˛mogus – pasaulyje pripa˛intas sporto fotografas ir foto˛urnalistas.

Daugiau informacijos apie D˛oelo projektą rasite jo specialiame projekto puslapyje.

Įrangos komplektas

Projektui D˛oelas naudojo toliau nurodytą įrangą

• AF-S NIKKOR 35mm f/1.4G 
• AF-S NIKKOR 50mm f/1.4G
• AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II    
• D5 

Apie D˛oelą

D˛oelas Marklundas yra į˛ymus fotografas, kurio specializacija – sporto var˛ybos. Jis įsikūręs Stokholme ir šiuo metu yra įtakingiausios Švedijos sporto fotografijos agentūros „Bildbyrån“ pagrindinis fotografas. D˛oelas yra dirbęs daugiau kaip 45 skirtingose šalyse ir nušvietęs daugybę pasaulinio masto įvykių, įskaitant penkerias olimpines ˛aidynes. Jis publikuoja darbus visame pasaulyje ir u˛ savo vaizdus yra laimėjęs nema˛ai apdovanojimų. Tarp jų – tarptautinis metų fotografijos apdovanojimas, NPPA geriausios reporta˛inės fotografijos ir Švedijos metų fotografijos apdovanojimas.

Visų vaizdų autoriaus teisės priklauso D˛oelui Marklundui.

Išsamesnės informacijos apie Nikon ambasadorių Europoje programą rasite interneto svetainėje www.europe-nikon.com