Nikon Imaging | Lietuva | Europe

Žinios apie mėlynąją valandą

VAIZDŲ FIKSAVIMAS PER MĖLYNĄJĄ VALANDĄ

Terminas „mėlynoji valanda“ kilęs iš ispanų kalbos frazės „La hora azul“ arba prancūzų kalbos frazės „L'Heure Bleue“ ir žymi laikotarpį prieš pat patekant saulei arba iš karto jai nusileidus. Mėlynoji valanda dažniausiai žinoma dėl romantiškų konotacijų ir ypatingo vaizdingumo, kuriuo pasižymi jos metu užfiksuotos dramatiškos filmų scenos ir nuotraukos.

Nikon D7000, f/29, 30 sek., ISO 100, AF-S DX NIKKOR 18-200mm f/3.5-5.6G ED VR II

ŽINIOS APIE MĖLYNĄJĄ VALANDĄ

Tai akimirka, kai dangaus atspalvis dažniausiai yra tamsiai mėlynas, o apšvietimas pakankamai švelnus, todėl labiausiai išryškinamos tamsios vaizdo scenos, ir nereikia jokių papildomų šviesos šaltinių. Taip nutinka dėl Reilėjaus sklaidos, kuri yra šviesos išsisklaidymas į daleles, mažesnes nei matomos šviesos bangos ilgis. Dėl to paties proceso dangus yra mėlynas.

Kai saulė nusileidžia už horizonto tiek, kad su juo sudaro šešių laipsnių kampą, ji tiesiogiai nebeapšviečia žemės, tačiau apšviečia viršutinį atmosferos sluoksnį. Tai vadinama pilietine prieblanda. Šiuo laikotarpiu raudona šviesa, kurios banga ilgesnė nei mėlynos šviesos, sklinda per atmosferą į erdvę, o mėlyna šviesa išsisklaido.

Ryte mėlynosios valandos laikotarpis būna prieš pat auksinę valandą, kai prasideda pilietinė prieblanda, t. y. maždaug 30 min. prieš patekant saulei. Vakare ji būna pasibaigiant pilietinei prieblandai, iš karto po auksinės valandos, ir prasideda praėjus maždaug 10–15 min. po saulės nusileidimo.

POPULIARŪS OBJEKTAI, KURIUOS GALITE FIKSUOTI

Fotografavimo mėlynosios valandos laikotarpiu stilių paprasta įsisavinti, nes dažniausiai nereikia jaudintis dėl ryškaus apšvietimo ar šešėlių kadruose. Kraštovaizdžiai, miesto vaizdai ir portretai – tai fotografijos žanrai, kuriems labai tinka mėlynoji valanda, nes pasitelkdami švelnią pritemdytą šviesą savo vaizduose galite kurti nežemišką nuotaiką.

FOTOGRAFAVIMO MĖLYNOSIOS VALANDOS LAIKOTARPIU VADOVAS

Jei fotografavimas mėlynosios valandos laikotarpiu jums naujiena, toliau rasite kelis patarimus, kurie padės įsivažiuoti.

• Kadangi mėlynosios valandos laikas priklauso nuo jūsų geografinės padėties, nepamirškite pasitikrinti vietos saulėtekio ir saulėlydžio laiko.
• Planuokite iš anksto ir atvykite į vietą anksti. Reikės pasilikti pakankamai laiko įrangai pasiruošti.
• Kad fotoaparatas būtų stabilus, primontuokite jį ant trikojo ir komponuokite vaizdą su horizonto linija fone.
• Nustatykite kuo mažesnį ISO, kad sumažintumėte grūdėtumo ir triukšmo tikimybę kadre.
• Mėlynosios valandos laikotarpiu reikės naudoti mažesnį užrakto greitį, kad nuotraukos būtų tinkamai eksponuotos. Fotografuokite pasirinkę užrakto pirmumo arba rankinį režimą, nes tada galite rankiniu būdu nustatyti užrakto greitį.
• Kad vaizdas būtų ryškus, naudokite nuotolinio valdymo pultą arba įjunkite fotoaparato laikmatį. Kartais paspaudus užrakto atleidimo mygtuką fotoaparatas gali netyčia sudrebėti, todėl kadras bus sulietas.
• Užfiksuokite kelis bandomuosius kadrus ir visada patikrinkite histogramą, jog būtumėte tikri, kad nebūtų pernelyg ryškių šviesių sričių arba nereikalingų šešėlių.

Jei fotografuodami naudojate DSLR, pamėginkite paeksperimentuoti su didelio dinaminio diapazono (HDR) nuotraukomis. HDR vaizdas sudarytas iš kelių kadrų, kurie fiksuojami pasirinkus skirtingų lygių ekspoziciją, o tada suliejami vėlesnio apdorojimo metu. Kai kuriuose Nikon DSLR fotoaparatuose yra integruotas HDR režimas, kurį naudojant užfiksuojama daugkartinė vaizdo ekspozicija ir neperkeliant iš fotoaparato sujungiama į HDR nuotrauką.