Nikon Imaging | Lietuva | Europe

Suliejimo efektas pradedantiesiems

Žodis „bokeh“ kilęs iš japoniško žodžio „boke“ (ボケ), reiškiančio suliejimą arba miglotumą, arba „boke-aji“, reiškiančio suliejimo ypatybę. Angliškai terminas „bokeh“ tariamas kaip „baukė“ arba „būkei“.

Apsilankykite bet kurioje fotografijos svetainėje arba forume ir rasite daug diskusijų apie patrauklų suliejimo efektą, kurį galima sukurti su naudotojo mėgstamiausiais didelės apertūros objektyvais. Jis apibūdinamas įvairiausiais epitetais: tolygus, neįtikėtinas, nuostabus, geras, gražus, mielas, puikus. Tačiau kas iš tikrųjų yra suliejimo efektas?

Suliejimą galima apibrėžti kaip efektą, pasiekiamą, kai fonas nesufokusuojamas ir švelniai suliejamas tada, kai fotografuodami objektą naudojate didelės apertūros objektyvą ir nustatote didžiausią diafragmą reikšmę. Paprasčiau pasakius, suliejimas – tai patraukli ar estetinė nesufokusuoto nuotraukos suliejimo savybė.

Nors suliejimas yra nuotraukos elementas, naudojamas objektyvas lemia matomo suliejimo formą ir dydį. Paprastai suliejimas geriau matomas šviesiose srityse ir jam įtaką daro objektyvo diafragmos elementų (diafragmos) forma. Naudojant objektyvą, turintį labiau apskritus elementus, sukuriami apvalesnės formos, švelnesni nesufokusuotų šviesų sričių skrituliai. Naudojant objektyvą, kurio diafragma šešiakampė, jo užfiksuojamose šviesiose srityse ši forma atkuriama.

Suliejimo efekto kūrimas jūsų nuotraukose

Kad gautumėte sulieto vaizdo efektą, turite naudoti didelės apertūros objektyvą – kuo didesnė apertūra, tuo geriau. Reikės naudoti objektyvą, kurio diafragma bent f/2,8, o tinkamiausia didesnė diafragma – f/2, f/1,8 arba f/1,4. Daugelis fotografų, fiksuodami nuotraukas, kuriose nori matyti suliejimą, naudoja didelės apertūros fiksuoto židinio nuotolio objektyvus.

Norėsis fotografuoti plačiai atvėrus objektyvą, todėl geriausia naudoti diafragmos pirmumo arba rankinio fotografavimo režimus. Rankinis režimas suteikia galimybę pasirinkti ir diafragmą, ir užrakto greitį. Diafragmos pirmumo režimas suteikia galimybę pasirinkti diafragmos skaičių (diafragmą), o fotoaparatas parenka ekspozicijai tinkamą užrakto greitį. Galite naudoti ir lanksčios programos režimą, kuris leidžia pasirinkti plačiausios įmanomos diafragmos ir užrakto greičio derinį.

Nesijaudinkite, jei neturite labai didelės apertūros objektyvo. Jei padidinsite atstumą tarp fono ir objekto, pamatysite suliejimo efektą vaizduose, kurie fiksuojami pasirinkus mažesnes diafragmos reikšmes.

Siekdami padidinti tikimybę užfiksuoti nuotraukose matomą suliejimą, padidinkite atstumą tarp objekto ir fono. Tai galite padaryti sumažindami atstumą tarp fotoaparato ir objekto. Kuo mažesnis ryškumo gylis arba kuo toliau yra fonas, tuo labiau nesufokusuotas jis bus. Jei fone bus šviesių sričių, suliejimas taip pat bus labiau matomas. Jei naudojate foninį apšvietimą, šoninį apšvietimą arba apšviečiate plaukus, suliejimas gali būti patrauklesnis.

Portretai puikiai tinka suliejimo efektui kurti. Stambaus plano portretuose suliejimas itin gerai matomas. Gėlių bei kitų objektų nuotraukos, fiksuojamos naudojant stambų planą ir makropriartinimą, taip pat dažnai pasitelkiamos suliejimui atskleisti. Be to, šventinių šviesų grupė arba kiti gerai atspindintys objektai, tikslingai užfiksuoti nesufokusuoti, tampa išsklaidytais žėrinčios šviesos skrituliais.

Suliejimas gali padėti sušvelninti nuotrauką, kuri kitaip būtų ryškiai apšviesta. Jei naudosite šį metodą objektui atskirti nuo fono, taip pat turėsite galimybę panaudoti ne tokį fotogenišką foną. Kadangi sukuriamas išsklaidytas suliejimas, objektas paryškinimas ir neatitraukiamas dėmesys nuo jo.

Specialų straipsnį ir vaizdus padėjo parengti Džaudis Doulas, Kristina Kurtzke, Lindsė Silverman ir Polas Van Alenas.